Na wyprawę rowerową

Jak się ubrać i co warto mieć na wyposażeniu roweru organizując wycieczkę rowerową. 

Odpowiedni ubiór na rower

Podstawową sprawą jest dobór odpowiednich spodni. Pierwsza zasada brzmi – nie mogą one zahaczać o żadne ruchome części roweru. Typowe nogawki, na przykład dżinsów, mogą zaczepiać o łańcuch, a w dodatku bardzo się brudzą.  Jeśli nie chcesz kupować specjalnie dedykowanych na rower ubrań, można założyć zwykłe spodnie z miękkiego materiału i podwinąć prawą nogawkę. Można też owinąć tuż nad kostką odblaskową opaskę, dzięki której nogawka będzie ściśle przylegać i nie wkręci się w łańcuch. Przy okazji taka metoda sprawi, że będziesz lepiej widoczny na drodze. Buty zaś, powinny mieć grubą podeszwę typu adidas, powinny być wygodne i oddychające. Jeżeli jest możliwość to najlepiej by były zapinane na rzepy bowiem w obuwiu sznurowanym, sznurowadła mogłyby wkręcić się w łańcuch.

  • Koszulka i kurtka na wyprawę rowerową

Odpowiednie spodnie i buty to podstawa. Ważna jest również podkoszulka termoaktywna, zwana potocznie „potówką”. Odprowadza ona pot na zewnątrz i przepuszcza powietrze, dzięki czemu nawet przy zmiennej wiosennej pogodzie nie grozi ci przeziębienie. Tego typu bieliznę należy założyć pod koszulkę rowerową.
Czym powinna charakteryzować się dobra koszulka na rower? Przede wszystkim musi być wygodna, wykonana z oddychającego materiału. Choć jest już coraz cieplej, warto mieć w zanadrzu dobrą kurtkę, szczególnie jeśli wyruszamy na całodzienną lub dłuższą wyprawę. Na początek wystarczy zwykła sportowa kurtka z kapturem. Można też zabrać cienki płaszcz przeciwdeszczowy, na wypadek gdyby podczas wycieczki dopadła nas ulewa. Płaszcz ma być lekki i łatwy do złożenia, dzięki czemu nie zajmie wiele miejsca w bagażu. Na koniec warto zastanowić się nad tym, w co chcemy się spakować. Niektórzy wolą plecaki, ale wiele osób preferuje sakwy rowerowe. Wiesza się je na bagażniku, dzięki czemu nie obciążamy pleców.

  • Akcesoria na rower dla bezpieczeństwa

Podstawową rzeczą jaka przyda się każdemu rowerzyście, jest dobry kask. Choć nie uchroni cię w każdej sytuacji, na pewno zminimalizuje wiele zagrożeń.
Zadbaj też o to, aby być widocznym na drodze. Pomoże ci w tym ubiór w jaskrawych kolorach, kamizelka odblaskowa, opaski odblaskowe które można przypiąć do plecaka, do sakw lub bezpośrednio do roweru.

  • Gadżety pomocne w razie problemów na wyprawie rowerowej

Jednym z problemów podczas wypraw rowerowych to przebita dętka. Warto mieć zestaw łatek lub zapasową dętkę. Oczywiście powinno się mieć także zestaw kluczy. Przydatna jest też pompka.
Dobrze mieć przy sobie choćby niewielką apteczkę na wypadek upadków i otarć.

Można już powoli szykować ubiór i wyposażenie roweru, lecz pamiętać należy o wirusie. Jeszcze nie daje nam spokoju, więc cierpliwości, na pewno wybierzecie się na wycieczkę. Z pozdrowieniami.
Pracownia Wychowania Komunikacyjnego

 

Rozmiar czcionki
Kontrast