pracownia teatru tanca zielona góra

Pracownia Teatru Tańca

Pracownia Teatru Tańca

Pracownia Teatru Tańca od 2010 roku funkcjonuje i rozwija się w strukturach Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze pod kierunkiem artystycznym Marka Zadłużnego – choreografa, dyplomowanego artysty tancerza, pedagoga oraz teoretyka tańca.

Zajęcia prowadzi:

Marek Zadłużny

m.zadluzny@mckie-dh.zg.edu.pl

 

Estetyka Pracowni Teatru Tańca zderza w sobie nurty minimalizmu i ruchu organicznego charakterystyczne dla teatru fizycznego oraz wybranych technik tańca współczesnego. Jednocześnie bazuje na fundamencie improwizacji strukturalnej, co stanowi o autorskim, dynamicznym i mocnym stylu choreografii kreowanych przez zespół. Spektakle są zawsze wynikiem twórczej, kolektywnej współpracy i łączą różne języki komunikacji przez sztukę.

Zajęcia grupy otwartej kierowane są do wszystkich osób, od 15 roku życia, chcących rozpocząć swoją przygodę z tańcem współczesnym i teatrem tańca. Bez znaczenia jest stopień ruchowego zaawansowania.

Grupę adeptów stanowią osoby wyłonione spośród uczestników grupy otwartej. Członkowie tworzą projekty sceniczne i prezentują się na festiwalach oraz biorą udział w warsztatach razem z grupą repertuarową.

Grupa repertuarowa liczy obecnie jedenaście osób związanych profesjonalnie ze sztuką teatru tańca i już od ośmiu lat prezentuje swoje spektakle na wielu prestiżowych festiwalach artystycznych w Polsce i za granicą.

Materiał na zajęciach obejmuje naukę choreografii, kompozycji tańca oraz lekcje z wybranych technik tańca współczesnego, physicall dance oraz technik wspomagających taniec. Dodatkowo, nacisk kładziony jest na improwizację ruchową i autorskie poszukiwanie indywidualnego języka wypowiedzi przez taniec.

Festiwal SFERA RUCHU

Zespół jest organizatorem festiwalu SFERA RUCHU. To inicjatywa zapoczątkowana przez Annę Piotrowską (Bytom) oraz Marka Zadłużnego (Zielona Góra) zrealizowana po raz pierwszy w 2010 roku w Zielonej Górze pod nazwą „SPACE” miała na celu prezentację spektakli oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca. Otwarta formuła nie przewidywała jednak szczególnych ograniczeń, dzięki czemu z powodzeniem zaprezentowali się m.in. tancerze z Nigerii zdobywając główną nagrodę na pierwszej edycji SPACE. Każda odsłona przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. Nawiązanie bliskiej, opartej na partnerstwie współpracy z Gabrielą Keller-Janus i jej Teatrem Tańca Enza ze Słupska oraz z Joanną Miś Fudali i Teatrem Tańca Akro z Torunia zaowocowało powołaniem dynamicznie rozwijającej się sieci festiwali pod wspólną marką SFERA RUCHU. Obecnie wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska zajmującego się tańcem zarówno zawodowo, jak i niezawodowo, lecz profesjonalnie. Ideą jest wykreowanie przestrzeni dla zespołów oraz twórców, którzy oddają siebie dla tańca i tworzą często wykonując na co dzień inną profesję

Działalność zespołu:

  • W podsumowaniu sezonu artystycznego w 2016 roku Pracownia Teatru Tańca została uznana przez Dziennik Teatralny za jeden z najlepiej zapowiadających się niezależnych zespołów teatralnych.

  • Występ na Global Water Dances Poland, wydarzeniu, które odbyło się w Zielonej Górze 24.062017r. Działanie pod auspicjami Laban/Bartenieff Institute w Nowym Yorku realizowane we współpracy z Iwoną Wojnicką i kolektywem artystycznym Format Zero z Warszawy.

  • Udział i prezentacja spektaklu „Ptacy” na Ogólnopolskiej Scenie Tańca Współczesnego SPACE Toruń, 26-28.06.2015r.

  • Nagroda główna dla Pracowni Teatru Tańca za spektakl „Shells” na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Tańca SPACE Słupsk 2015, 21-24.05.2016r

  • Udział i prezentacja spektaklu „Ptacy” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Współczesnej FORMA15 w Rawiczu, 05-09.08.2015r.

  • Gość specjalny na Wieczorze Tańca Współczesnego zorganizowanym na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, 07.05.2015r.

  • Zdobycie nagrody głównej jury profesjonalnego oraz nagrody jury młodych za spektakl „Shells” na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym OFFMAT 2015 w Krakowie, organizator: Staromiejskie Centrum Kultury i Młodzieży w Krakowie, 16-18.11.2015r.

  • Udział i prezentacja spektaklu „Ederlezi” na XIII Forum Teatrów Niezależnych Transformacje, Świdnicki Ośrodek Kultury, 29.01.2016.

  • Udział i prezentacja spektaklu „Ptacy” oraz działania performatywnego „OPENspace” na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych Zbąszyń 2016 PARK EXPERYMENT, 05-10.07.2016r.

  • Dwie nagrody główne za spektakle „9.81” oraz „Zabawa” na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Tańca SFERA RUCHU Słupsk „Otwórz Oczy”, 20-23.04.2017r.

  • Zakwalifikowanie się kuratorskie na Ogólnopolski Festiwal Sztuki Współczesnej ForMA17 w Rawiczu ze spektaklem „Zabawa”, 27-30.07.2017r.

  • zaproszenie przez dyrektora Teatru Piccolo z Cottbus, Reinharta Droglę, na Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek (17. Cottbuser Puppenspielfest), gdzie zaprezentowaliśmy spektakl pt. „Odyssey” realizowany tylko w tzw. czarnym świetle (światło UV). Inspirowana w całości tekstem „Desideraty” autorstwa Maxa Ehrmana.

Materiał o zespole z okazji 5 lecia:

Linki do recenzji:

Zielona Góra – miejsce, gdzie tworzą utalentowani tancerze

http://www.taniecpolska.pl/przedruk/259

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/od-pasji-do-magii.html

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/w-sferze-ruchu-i-galaktyce-poruszen.html

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/wszystko-kojarzy-mi-sie-z-tancem.html