Pracownia Sztuki Dekoracyjnej

Pracownia Sztuki Dekoracyjnej

Dekorujemy, ozdabiamy, projektujemy i tworzymy dekoracje.

Katarzyna Heba

k.heba@mckie-dh.zg.edu.pl

Zajęcia kierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 4-18 lat.

Malujemy na tkaninach i koszulkach, tworzymy ozdobne breloki i bransoletki z koralików.

Malujemy batiki, robimy kartki okolicznościowe techniką scrapbookingu, ze szkła witrażowego tworzymy zawieszki i biżuterię w technice Tiffany'ego.

Dzięki  różnorodności zajęć poznajemy własne możliwości;

rozwijamy pasje i zainteresowania.

Każdy pracuje własnym tempem.

Rozbudzamy wyobraźnię i otwartość na sztukę innych uczestników zajęć,

dzieci czują się swobodnie na zajęciach co umożliwia im odkrywanie ich mocnych stron.

Wychowankowie uczestniczą w pokazach i wystawach plastycznych każdego roku w naszej placówce.

Olga Lemińska

o.leminska@mckie-dh.zg.edu.pl

Zajęcia dla dzieci zainteresowanych plastyką w trzech kategoriach wiekowych :

5-6 lat  grupa  mini deco, 7-9 lat i powyżej 10 roku życia.

W pracowni zajmujemy się sztuką użytkową. Projektujemy i tworzymy dekoracje, ozdabiamy przedmioty ze szkła, drewna i innych materiałów. Wykonujemy elementy wystroju wnętrz, np. lustra, ramy, zegary, świeczniki, kompozycje ścienne i obrazy. Malujemy porcelanę, zdobimy szkatułki, przedmioty ceramiczne i szklane, np. doniczki, butelki. Tworzymy prace okolicznościowe: kartki, laurki, girlandy, kwiaty i bukiety, pudełka i opakowania na prezenty, a w okresie świątecznym ozdoby, choinki, dekoracje wielkanocne, stroiki na stół, wianki. Co roku projektujemy autorskie pamiętniki, albumy, kalendarze i ilustrujemy strony tytułowe. Eksperymentujemy także z biżuterią.

Na zajęciach mamy nieograniczony zakres działań, poznajemy sposoby tworzenia estetycznych prac, doboru właściwych technik, materiałów i narzędzi, szkolimy warsztat i rozwijamy umiejętności: wycinamy, ozdabiamy, układamy, kleimy,  łączymy, lepimy, rzeźbimy,  piszemy, rysujemy, malujemy, szyjemy, eksperymentujemy. Poznajemy techniki plastyczne i dekoracyjne:  kolaż, decoupage, quilling, scrapbooking, technika klejowa, szablonowo-tynkarska, wycinanka, kaligrafia, papieroplastyka przestrzenna, malarstwo na porcelanie i tkaninie, wdrażamy własne pomysły oraz projekty dekoracyjne.

Cenimy kreatywność. Uwrażliwiamy się na piękno otaczającego świata, wyostrzamy zmysł obserwacji, inspirujemy się barwą, materią, kształtem, formą. Doceniamy często zwykłe „rzeczy” czyniąc  je wyjątkowymi.

Poznajemy wszystkie etapy pracy od pomysłu do realizacji, konfrontujemy zamiary z możliwościami i efektami podejmowanych działań. Uczymy się dobrej organizacji i planowania pracy. Nabieramy właściwych postaw w procesie twórczym, nie zrażamy się początkową porażką i niepowodzeniami, przełamujemy własne słabości .

Uczymy się szacunku do własnej pracy i pracy innych, cieszymy się z osiągniętych rezultatów i kreatywnie spędzonego czasu.  Stopniowo nabieramy pewności siebie w dziedzinie, którą lubimy. Kształtujemy swoje upodobania i gust, kreujemy siebie i stajemy się inspiracją dla innych.

Efekty naszych działań prezentowane są na wystawach. Prace są doceniane i często nagradzane w konkursach miejskich i ogólnopolskich.

Oprócz stałych grup prowadzone są zajęcia warsztatowe dla grup zewnętrznych: miejskich przedszkoli i dzieci przebywających na oddziale pediatrii szpitala wojewódzkiego.

Agnieszka Malicka

a.malicka@mckie-dh.zg.edu.pl

Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Przyjmujemy dzieci od 7-ego roku życia- takie które chodzą już do szkoły i poradzą sobie technicznie.

Na zajęciach szyjemy różnego rodzaju maskotki, przytulanki, poszewki na poduszki itp.

W trakcie warsztatów uczymy się  podstaw szycia ręcznego oraz maszynowego.

Uczestnicy zajęć rozwijają swoją wyobraźnię, uczą się kreatywności oraz myślenia twórczego.

Prace dzieci  biorą udział w wystawach, są prezentowane w placówce.

Rozmiar czcionki
Kontrast