Historia

20 września 1986r. powstał w Zielonej Górze "Dom Harcerza, który stał się miejscem otwartym na artystycznie uzdolnioną młodzież. Zanim jednak placówkę wybudowano minęło 16 lat od utworzenia "Społecznego Komitetu Budowy Domu Harcerza". W 1970r. rozpoczęto sprzedaż cegiełek na ten cel.

Uroczystego otwarcia dokonano 20 września 1986r. Na początku powstały sekcje: Komputerowa, plastyczna, modelarska, teatralna, taneczna, fotograficzna i tkactwa artystycznego. "Dom Harcerza" jak nazwa sugeruje, miał służyć przede wszystkim harcerzom, jako ośrodek metodyczny. Jednak placówkę nazwano domem kultury być może po to, by nadać jej bardziej uniwersalny charakter. Prócz harcerzy placówka otwarta była także na młodzież "niezorganizowaną", jak to ładnie określały anonse gazetowe.

Kiedy spojrzy się na makietę obiektu wydawać by się mogło, że budynek został zaprojektowany dość nowocześnie  jak na lata 70-te. Jednak obiekt, który powstał, różnił się od projektu. Wyglądający jak zwykła szara kostka nie zachwycił architekturą. Dzisiaj uroku dodaje winogron, który oplata schody i część elewacji.

W tamtych latach "Dom Harcerza" finansowany był głównie przez Kuratorium Oświaty i Wychowania Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze. Dzisiaj to zadanie należy do Urzędu Miasta.

W roku 2008 Młodzieżowy Dom Kultury "Dom Harcerza" oraz Centrum Wychowania Komunikacyjnego i Politechnicznego połączyły się w Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza", które prowadzi popołudniowe zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży.

W 2010r. MCKiE "Dom Harcerza" uzyskało tytuł Miejsca Odkrywania Talentów, jest więc placówką, która przyczynia się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży.

Kadra "Domu Harcerza" to nauczyciele z ogromnym potencjałem twórczym. Wielu z nich to znani w Zielonej Górze twórcy i artyści, zdobywający nagrody i wyróżnienia na polskich i  międzynarodowych konkursach. Działają aktywnie i inspirują  młodzież do twórczości. Nauczyciele stanowią zgrany i otwarty na nowości zespół.

We wrześniu 2018r. placówka rozpoczęła kolejny rok szkolny w nowym budynku przy ul. Wyszyńskiego 19 a w Zielonej Górze.