XXVI Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego w MCKiE „Dom Harcerza”

W dniach 2-4.10.2019r. w MCKiE „Dom Harcerza” odbywał się XXVI Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego. Mieliśmy zaszczyt być organizatorami tego wydarzenia wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie. Gościliśmy w naszej placówce dyrektorów i nauczycieli z Młodzieżowych Domów Kultury, Ognisk Pracy Pozaszkolnej, Centrów Młodzieży, Centrów Zajęć Pozaszkolnych i Pałaców Młodzieży z całej Polski.

Podczas uroczystego otwarcia Sejmiku Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego Pani Lucyna Frąckiewicz-Godyń wręczyła honorowe odznaki PSWP: Prezydentowi Miasta Zielona Góra Panu Januszowi Kubickiemu,  Dyrektorowi Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra i Przewodniczącej Sejmiku Województwa Lubuskiego Pani Wiolecie Haręźlak oraz Przedstawicielce Rady Rodziców przy MCKiE „Dom Harcerza” Pani Izabeli Mertce-Marszałek. Honorową odznakę wręczono także Pani Kindze Krutulskiej – Dyrektorowi MCKiE „Dom Harcerza”.

Tematem przewodnim Sejmiku było „Rozwijanie zdolności poznawczych i artystycznych dzieci i młodzieży. Metody i nowe obszary oddziaływań placówek wychowania pozaszkolnego w środowisku.” W ramach Sejmiku odbyły się wykłady: „Status prawny placówek wychowania pozaszkolnego (rozporządzenia regulujące ich funkcjonowanie w systemie oświaty), który poprowadziła Pani Wanda Derska-Koziński oraz „Zajęcia pozaszkolne, ich główne wartości z punktu widzenia celów edukacyjnych, wychowawczych i psychologicznych”, który wygłosiła Pani Grażyna Uhman.

Uczestnicy Sejmiku wzięli udział w kilku tematycznych warsztatach m.in. plastycznych, muzycznych i tanecznych oraz mieli okazję obejrzeć widowisko sceniczne w wykonaniu uczestników zajęć MCKiE „Dom Harcerza”. Goście zwiedzali Zieloną Górę i nasz budynek, którego projekt współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przebudowa i rozbudowa budynku na potrzeby Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze”. W czasie Sejmiku odbyło się także posiedzenie Zarządu PWSP oraz obrady plenarne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom i uczestnikom za udział w XXVI Ogólnopolskim Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy także za objęcie Sejmiku honorowym patronatem: Prezydentowi Miasta Zielona Góra Panu Januszowi Kubickiemu, Lubuskiemu Kuratorowi Oświaty Pani Ewie Rawie, Gazecie Lubuskiej oraz Radiu Zielona Góra. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, które wykonał Krzysztof Kubasiewicz.