Pracownia Poetycko-Teatralna

Pracownia Poetycko-Teatralna

Zajęcia prowadzi:

Ewa Lewandowska

 

e.lewandowska@mckie-dh.zg.edu.pl

 

Teatrzyk Albo Nie to grupa najmłodsza, klasy 1-3; (poniedziałek – od 16.00)

Teatrzyk Albo-Albo to klasy 4-6; (poniedziałek od 17.00)

Teatr Ponievash jest grupą najstarszą, obecnie wiek uczestników to minimum 15 lat; (czwartek od 16.00)

Jest też możliwość indywidualnego spotkania i pracy nad wystąpieniem, czyli zajęcia recytatorskie.

Każdy może spróbować, przynieść wybrany przez siebie tekst, lub ze wsparciem opiekunki wyszukać i dobrać coś  interesującego. Można popracować dla własnego rozwoju (emisja, dykcja, interpretacja) , lub można się przygotować do konkursu, np. OKR, gdzie nasi podopieczni zdobywali laury (Patryk Cyplik, Weronika Grygorcewicz).

Zajęcia teatralne oferują zabawę w teatr, ćwiczenia stymulujące wyraźne mówienie, odwagę wystąpień, a przede wszystkim radość z występowania, z tworzenia wspólnego dzieła na scenie. Przeglądy i konkursy nie są nam obce, ale nie jest to priorytet, najważniejszy jest rozwój młodziutkiego aktora, jego przyjemność ze stawania się postacią, ze współpracy z grupą, z pokonania trudności, z własnych osiągnięć.

Rodzic jest tu ważnym „uczestnikiem” zajęć, nie sposób przecenić Jego roli we wspieraniu malucha w czytaniu, powtarzaniu roli, kibicowaniu w przygotowaniach…

Teatr Ponievash ma najdłuższą historię, ale niezmiennie uważamy, że to, co najlepsze ciągle przed nami. Za spektakl KARMA otrzymaliśmy główną nagrodę w przeglądzie ZWIERCIADŁA’2012, za MOJOŚĆ – tryumfowaliśmy na POKOCIE’2014, a antywojenna CISZA-SPOKÓJ to kolejny sukces – na POKOCIE’2015, że tylko te najmilsze wspomnienia tu wymienimy…

Na pewno nie wystarczy chęć „bycia gwiazdą”, bo tu się ciężko pracuje, gada o życiu (czasem aż za dużo 😉 ), o książkach, spektaklach, udziela się społecznie ( np. akcje dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt), bywało – gra się w filmie, ale też ćwiczy, analizuje, dużo się śmieje i współtworzy to, co widać – choćby na widocznych tu zdjęciach.

Wszystkie grupy teatralne pracują na autorskich scenariuszach prowadzącej, dostosowywanych do aktualnego składu, talentów i zainteresowań zespołu.

Uwaga – do p. Ewy prowadzącej powyższe zajęcia można się też zwrócić w sprawie emisji głosu, czy głosu białego: jako członek Grupy Śpiewu Białego DREWNO wspiera ona kandydatów do szkół teatralnych w kwestii przygotowania utworu ludowego na egzaminy wstępne.

Cieplarnia Literacka to klubowa forma spotkań dla miłośników literatury, UWAGA – także tej WŁASNEGO AUTORSTWA. Nastolatki tu przychodzące mają okazję porozmawiać o swojej twórczości, o ciekawych książkach, filmach, stymulować sprawność językową w grach literackich, zabawach rozwijających wyobraźnię. Czytujemy też ciekawe teksty, słuchamy muzyki, oglądamy filmy, a przede wszystkim dyskutujemy. Młody wrażliwcu, poeto, molu książkowy, po prostu masz się tu czuć dobrze, bardzo się o to staramy i czekamy na Ciebie, by w Cieplarni wspierać Cię w pisaniu, lub po prostu w cieszeniu się z dobrych spotkań z tzw. kulturą i sztuką.

Jest to też dobre miejsce dla osób dopiero chcących polubić czytanie, czy nauczyć się sprawnie wypowiadać i pisać.

(Piątek od 16.00)