Ogólnopolski Festiwal Tańca MOVE Zielona Góra w MCKiE „Dom Harcerza”

W dniach 24-26.09.2021 w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” odbywał się Ogólnopolski Festiwal Tańca MOVE Zielona Góra.

Podczas dwóch wieczorów festiwalowych, 24-25 września o godzinie 18.00, na kameralnej scenie w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” zaprezentowali się uznani artyści tańca z całej Polski:

Eliza Hołubowska „Umbra” (Gryfino)
Iwona Wojnicka „Vibrato” (Warszawa)
Paweł Matyasik „Leave This Darkness” (Zielona Góra)
Agnieszka Chmielnik „Dora Maar” (Słupsk)
Grupa Teatru Tańca „Parapurnam” (Toruń)
Przestrzeń Ruchu „Somnambulizm” (Tarnowskie Góry)
Teatr Tańca Enza „Koniec kontemplacji” (Słupsk)
Gliwicki Teatr Tańca „All_I_Did_You” (Gliwice)
Teatr Ruchu „Back Home” (Świebodzin)
Teatr Tańca Ego Vu „Niestrojenie” (Gryfino)
Physical ArtHouse „Ukochany kraj, umiłowany kraj” (Zielona Góra)

Grupa Projektowa Physical ArtHouse „Shells” (Zielona Góra)

W galerii przygotowanej w sali nr 40 zaprezentowane zostały filmy taneczne i performatywne autorstwa Alicji Miszczor, Anny Bajjou, TO-EN Butoh Company, Trio z Rio Universe oraz Radosława Bajona.

Myśl przewodnia na ten rok to „generations | pokolenia”.

Hasło było dla organizatorów otwarciem inspiracyjnym do spotkania artystów, krytyków i kuratorów będących świadkami różnych etapów rozwoju polskiego tańca współczesnego. Dzięki temu na scenie zaprezentowali się zarówno twórcy z wieloletnim doświadczeniem, scenicznym jak i pedagogicznym oraz przedstawiciele młodego pokolenia realizujący autorskie inicjatywy artystyczne.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli:

Anna Królica – kuratorka, krytyczka, badaczka i autorka licznych publikacji o tańcu;

Marta Seredyńska – badaczka, recenzentka związana z czasopismem „Taniec”, autorka publikacji naukowych o tańcu i bloga „tańczę słowem” https://martaseredynska.wordpress.com/;

Adam Kamiński – kurator, animator kultury, dyrektor Mandala Performance Festival we Wrocławiu.

W ramach działań festiwalowych odbyły się także spotkania z publicznością oraz debata środowiska tanecznego, które moderowała Marta Seredyńska.

Warsztaty taneczne dla uczestników poprowadziła Iwona Wojnicka.

MOVE Festival  to inicjatywa artystyczna zapoczątkowana przez Marka Zadłużnego (Zielona Góra) oraz Annę Piotrowską (Bytom/Warszawa) realizowana cyklicznie od 2010 roku w Zielonej Górze.  Wydarzenie ma na celu prezentację najciekawszych spektakli i zjawisk tanecznych oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca.

Każda odsłona festiwalu przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. W latach 2010-2014 inicjatywa nosiła nazwę SPACE. W latach 2015-2020 nawiązanie współpracy z Gabrielą Keller-Janus i jej Teatrem Tańca Enza ze Słupska oraz Joanną Miś-Fudali i Teatrem Tańca Akro z Torunia zaowocowało powołaniem sieci festiwali pod wspólną marką SFERA RUCHU. Obecnie postanowiliśmy wrócić do idei odrębnej inicjatywy pod nową nazwą „MOVE Festival Zielona Góra”,

Wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do ogólnopolskiego środowiska zajmującego się tańcem w nurcie offowym. Pragniemy stworzyć przestrzeń zespołom oraz twórcom, którzy oddają siebie dla tańca i tworzą niejako „po godzinach”, często wykonując na co dzień inną profesję.

Wszystkie aktualne informacje o MOVE Festival publikowane są również w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/movefestivalzielonagora/

https://www.instagram.com/move_festival_/

https://opch.pl/festiwal-sfera-ruchu/o-festiwalu/

Organizatorzy:

Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze

Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych

Partner:

Miasto Zielona Góra

Autorka zdjęć:

Dorota Bulińska