KONDENSATOR jako magazyn energii

KONDENSATOR jako magazyn energii

<< Pracownia Młody Elektronik >>

Kondensator – niby proste, ale jak działa i jaki wybrać? Dziś trochę mniej fizyki, a więcej praktyki. Wykonaj układ według schematu na pierwszym zdjęciu. W centrum układu umieść nasz badany obiekt, czyli kondensator elektrolityczny. Na początku użyj kondensator o stosunkowo małej pojemności, np. 22 mikrofaradów (22µF). Zamontuj go tak by później łatwo go zmienić na kondensatory elektrolityczne o większych pojemnościach, np. 100µF, 470µF, 1000µF. 

Pomyśl – jak działa układ? W spoczynku oba przyciski S1 i S2 są rozwarte, czyli obwód jest przerwany i prąd nie płynie. Gdy naciśniesz S1 naładujesz kondensator C – przez chwilkę popłynie prąd (błyśnie dioda LED1 i za chwilę gaśnie), a porcja energii przejdzie z baterii do kondensatora. Zwolnij S1 i naciśnij S2 – teraz rozładujesz kondensator C. Prąd z kondensatora popłynie przez rezystor R2 oraz przez brzęczyk i diodę LED2, która na chwilę zaświeci. 

Zmień kondensator na większy i sprawdź, ile energii magazynuje. Wtedy będziesz musiał naciskać każdy z przycisków trochę dłużej, aż dioda zgaśnie. Możesz też poeksperymentować i sprawdzić, jak zmienia się świecenie diod przy innych wartościach rezystorów R1 i R2.

Czy udało się udowodnić, że kondensator może pełnić rolę (niewielkiego) magazynu energii?