
Małgorzata Bukowicz
Ukończyła studia artystyczne na Wydziale Rzeźby oraz Ceramiki i Szkła w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Z zawodu jest artystą z dorobkiem twórczym, który obejmuje ok 20 wystaw indywidualnych oraz ponad 50 zbiorowych. Publikuje teksty krytyczne oraz projektuje wydawnictwa. Jej praca twórcza obejmuje również wiele realizacji z zakresu rzeźby, płaskorzeźby, witraży, mozaiki i fussingu w Zielonej Górze, w kraju i za granicą. Uczestniczy w europejskich sympozjach rzeźbiarskich.
Jest laureatką takich nagród jak:
ZŁOTY MEDAL- laureat X Biennale Małych Form Rzeźbiarskich, Poznań,
Nagrody Wojewody Poznańskiego 1995,
Nagrody Kuratora Lubuskiego 1998,
Nagrody Prezydenta Miasta Zielonej Góry – 2005,
Medalu LUBUSKI ANIMATOR ROKU – 2006,
Odznaki PRZYJACIEL DZIECI – 2007,
NAGRODY KULTURALNEJ Prezydenta Miasta Zielonej Góry 2007 i 2015
oraz Nagrody Centrum Artystycznego MKIDN II stopnia - 2015.
W roku 2011 otrzymała I Nagrodę w konkursie na projekt Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej .
Jest Prezesem Okręgu Zielonogórskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
W roku 2017 została powołana na eksperta MEN komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień zawodowy Szkół Artystycznych z zakresu malarstwa , grafiki i rzeźby i ceramiki.
Od 1987 roku pracuje jako nauczyciel rzeźby i ceramiki w MCKiE „Dom Harcerza” oraz w Zespole Szkól Plastycznych w Zielonej Górze. Jest autorką logo Domu Harcerza.
Na potrzeby pracowni ceramicznej, którą stworzyła i prowadzi od ponad 30 lat, opracowała wielopoziomowy programu nauczania ceramiki oraz rzeźby. Program ten wzbogacany jest różnorodnymi technikami którymi zajmuje się zawodowo jako artysta.
Prace jej wychowanków były prezentowane na 18 wystawach przedstawiających dorobek pracowni w takich placówkach jak Muzeum Ziemi Lubuskiej, Salonie B.W.A. w Zielonej Górze, Galerii 24 w Sulechowie, Salonie Wystawienniczym PGNiG w Zielonej Górze oraz Muzeum Środkowego Nadodrza w Świdnicy oraz w rodzimej placówce. Życie pracowni to również plenery, warsztaty, wycieczki itp.
Uczestnicy zajęć ceramicznych są laureatami wielu nagród a ze swojego zainteresowania ceramiką tworzą często przyszłą karierę zawodową kontynuując edukację na Akademiach Sztuk Pięknych lub twórczo spędzając czas.
„Ceramika to pasja mojego życia, poszukuję jej w różnych stronach świata, odkrywam ją dla siebie i dla dzieci, które uczę”. Małgorzata Bukowicz