JAKI UBIÓR NA MOTOROWER?

JAKI UBIÓR NA MOTOROWER?

Na co zwrócić uwagę przy doborze ubioru na  motocykl lub motorower.

Na dworze coraz cieplej, wiec nachodzi nas myśl aby po raz pierwszy w sezonie wyjechać naszym pojazdem na drogę. Wcześniej przygotowaliśmy pojazd do jazdy, skontrolowaliśmy stan techniczny. Teraz przyszedł czas, aby pomyśleć o ubiorze. Ubiór powinien gwarantować  bezpieczeństwo i komfort jazdy. Można go dobrać i kupić w specjalistycznych sklepach.
Na co zwrócić uwagę dobierając strój. W zależności od zasobności portfela można sobie wybrać różne modele, przeróżnych producentów. Proponujemy aby obuwie było solidne na twardej, sztywnej podeszwie (unikamy jazdy w klapkach, trampkach), najlepiej aby były zapinane na rzepy, przy sznurowadłach pamiętać należy o dokładnym ich wiązaniu. Spodnie powinny być długie  i przylegać do ciała. Kurtka zaś winna zapewniać swobodę ruchów i być nieprzewiewna. Jeżeli w trasie zaskoczy nas deszcz najlepiej przeczekać np. na przystanku autobusowym, jeżeli z jakichś powodów  musimy jechać dalej, używajmy kombinezonu przeciwdeszczowego. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu obuwia przed przemoczeniem. Głowę chronimy kaskiem z przyłbicą chroniącą twarz lub okularami chroniącymi oczy. Kask zawsze ma być zapięty. Ręce chronimy rękawicami. Jeżeli mamy możliwość, proponujemy do stroju stosować ochraniacze na kręgosłup, kolana, łokcie, dłonie.
Poruszając się po drogach publicznych warto mieć świadomość, że im bardziej jesteśmy widoczni dla innych użytkowników dróg, tym bardziej zwiększa się nasze bezpieczeństwo. Dlatego też zalecamy aby w naszym ubiorze znalazły się elementy w kolorach jaskrawych czy to w postaci kamizelek odblaskowych, czy też specjalnych elementów dedykowanych motocyklistom, motorowerzystom czy też rowerzystom.
Pamiętajmy!!!  strój ma zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy, żaden strój nie zagwarantuje nam całkowitego bezpieczeństwa.
O bezpieczeństwo musimy zadbać samodzielnie pamiętając o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego, przewidywaniu sytuacji na drodze, dostosowywaniu prędkości do swoich umiejętności oraz do sytuacji na drodze.