Strona główna » Współpraca z zagranicą

Współpraca z zagranicą

 
W poniedziałek 24 września 2012 r. zakończył się VI Polsko-Niemiecki Festiwal Młodzieży, który był jednodniowym spotkaniem młodych z Zielonej Góry i Cottbus. Podczas festiwalu młodzież uczestniczyła w warsztatach plastycznych, wokalnych, teatralnych, filmowych, rzeźbiarskich i fotograficznych. Ich tematem był czas: "Było, jest i będzie" – dlatego skupiliśmy się na wizualizowaniu czasu i elementów kojarzących się z tym tematem. Efekty wspólnej pracy zaprezentowaliśmy podczas finałowego spektaklu, który odbył się tego samego dnia w Teatrze Lubuskim. Obejrzyjcie efekty naszej pracy!
 
 
 
W ramach wymiany kulturalnej i współpracy miast partnerskich, do Kraljeva (12-19.06.2012 r.) pojechały dwa zespoły z Domu Harcerza: Teatr Tańca „Tagim” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Maki”. Wzajemna życzliwość, uśmiechy i wspaniała rodzinna atmosfera podczas wyjazdu rekompensowały wszystkim uczestnikom trudy podróży.
W Serbii przywitano nas serdecznie i z wielką atencją ze strony młodzieży mieszkającej w internacie przy Leśnej Szkole – gdzie byliśmy zakwaterowani. Cudowna pogoda i bardzo dobre jedzenie wprowadziły nas szybko w stan błogiego zadowolenia. Gospodarze byli dla nas serdeczni i zadbali o to aby nie zabrakło nam atrakcji oraz pozytywnych wrażeń. Zwiedziliśmy muzeum miejskie, dwa monastyry oraz uzdrowiska. Mieliśmy także czas na to aby pobuszować po sklepach i wypocząć nad brzegiem przepływającej przez miasto rzeczki.
Podczas wspólnych warsztatów tanecznych zespoły uczyły się  wzajemnie tańców ludowych. Nasz pobyt i praca zostały uwieńczone pokazem umiejętności tanecznych na estradzie w Domu Żołnierza. Gromkie oklaski z widowni świadczyły o tym, że wspólny występ bardzo podobał się mieszkańcom miasta. Na zakończenie obiecano nam, że zespół
z Kraljeva przyjedzie we wrześniu do Zielonej Góry. Wymieniliśmy się pamiątkami, uśmiechami i uściskami i podziękowaliśmy pięknie wszystkim za tak ciepłą i serdeczną gościnę.
 
           
 
 
Podczas trzech dni uczestnicy z Polski i Niemiec brali udział w warsztatach plastycznych, ceramicznych, teatralnych, a to za sprawą projektu „Bajki łan-co w trawie piszczy”. Celem projektu była integracja młodych ludzi we wspólnym działaniu, a zwieńczeniem pracy-spektakl wystawiony w drugim dniu działań. Bohaterowie spektaklu to bajkowe owady ceramiczne i przestrzenne z wykorzystaniem tworzyw sztucznych, jak również wykreowane przez młodzież owadzie postaci. A tematem wiodącym były perypetie na pewnej łące. Spektakl z pogranicza groteski z towarzyszeniem muzyki na żywo. Oprócz warsztatów uczestnicy odbyli rejs po Odrze galarami, zwiedzili galerię artystyczną Małgorzaty Bukowicz w Cigacicach, zwiedzili skansen w Ochli, gdzie czekało na nich ognisko, zabawy integracyjne i tradycyjne robienie masła. Gościom pokazaliśmy nasze miasto i zabytki Zielonej Góry.   <<<GALERIA ZDJĘĆ>>>
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Małych Projektów z programu POWT Polska – Saksonia 2007-2013.
 
W dniach 16-18 marca 2012 r. odbył się XVI Festiwal ”CottbuserSchuler – Kunst-Tage”. Podczas spotkań mogliśmy obejrzeć zespoły taneczne, muzyczne, teatry, kabarety i sztuki wizualne. Nasz ośrodek reprezentowały. Zespól wokalny Area Song pod kierunkiem Jadwigi Macewicz, Teatr „Proforma” pod kierunkiem Marka Zadłużnego, Grupa teatralna „Poniewash”, pod kierunkiem Ewy Andrzejewskiej, Teatr „Grymas” pod kierunkiem Alicji Niewiadomskiej. Swoje prace plastyczne i ceramiczne zaprezentowała Małgorzata Żołądziejewska pod kierunkiem Małgorzaty Bukowicz. Jurorzy w tym roku postanowili wyróżnić Marka Zadłużnego za choreografię do spektaklu, a statuetkę Pegaza i nagrodę pieniężną otrzymał teatr „Grymas” za spektakl „W Beczce Chowany”.
 
        
 
30 września 2011 r. Teatr Piccolo w Cottbus tętnił życiem. W tym dniu spotkała się młodzież z Polski i Niemiec. Młodzież polska spotkała się przed Palmiarnią w Zielonej Górze. Dwa autokary wyjechały z młodzieżą bardzo utalentowaną: aktorami, piosenkarzami, tancerzami, plastykami oraz fotografami. Celem festiwalu była integracja młodzieży z Cottbus i Zielonej Góry. Cały dzień uczestnicy festiwalu brali udział w różnych działaniach artystycznych. Pracowali w grupach przygotowując nowe projekty zaproponowane przez organizatorów festiwalu. Pracownia taneczna z MCKiE ,,Dom Harcerza” brała udział w zajęciach tanecznych opartych na technice modern dance. Dziewczęta przez kilka godzin uczyły się nowych kroków tanecznych, które zostały wykorzystane w miniaturze tanecznej. Nie było łatwo, ale wymagająca Magda (choreograf z Cottbus) przygotowała miniaturę taneczną w wykonaniu tancerzy polskich i niemieckich. Wieczorem odbyła się Gala!!! Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się na scenie pięknego teatru Piccolo. Czego tam nie było! Taniec brzucha, teatr, piosenka, dziwolągi wykonane z stali, malowidła, to wszystko udokumentowane filmem i zdjęciami. Najważniejsza była atmosfera, która panowała przez cały dzień. Wszyscy byli radośni i szczęśliwi, uśmiechnięci. Zadowoleni ze wspólnej pracy. To daje przekonanie że warto organizować takie Festiwale dla młodzieży i dla nas samych - nauczycieli. Poznajemy pracę innych pedagogów, możemy wymieniać się doświadczeniami. Poznać coś nowego, inspirującego dla naszej pracy.
 
           
     
 
Od 04.07-10.07.2011 r. w MCKiE "Dom Harcerza" odbyły się polsko-niemiecko-czeskie warsztaty z tańca współczesnego oraz nowoczesnego. Warsztaty taneczne miały za zadanie konfrontacje posiadanej wiedzy z zakresu tańca i poszerzenie jej o nowe techniki tańca prezentowane przez tancerzy z Niemiec i Czech. Ważnym celem projektu była możliwość zdobywania nowych kontaktów i zacieśniania już istniejących w ramach współpracy instytucji. Przez wspólne uczestniczenie młodzieży z Polski, Czech i Niemiec we wspólnych zajęciach tanecznych nawiązywały się nowe przyjaźnie i kontakty. Ważnym celem warsztatów było pokonywanie własnych barier nie tylko ruchowych, ale i językowych. Tak zorganizowany czas pokazał, że trzeba wyszukiwać różne formy integracji społecznej, wolne od zagrożeń i patologii oraz uzależnień. Taniec to rozrywka i zabawa, ale i ciekawy sposób komunikowania się między narodami.W trakcie projektu młodzież poza poznawaniem i nauką nowych choreografii oraz technik tańca, miała także okazje zwiedzić okoliczne atrakcje turystyczne m.in. Winnicę Miłosz, Łagów lubuski, a także Aquapark. Zwieńczeniem tygodniowej pracy będzie pokaz po-warsztatowy, podczas którego zaprezentowane zostaną choreografie realizowane przez międzynarodowe grono pedagogów tańca. Projekt zrealizowany został w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Projekt finansowany z funduszy: Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr, UM Zielona Góra".
 
        
 
W dniach 25-27 marca 2011 r. odbył się XV Festiwal ”Cottbuser Schuler – Kunst-Tage” w Cottbus W czasie trzech dni w Cottbus prezentowały się na scenach teatru zespoły taneczne, muzyczne, soliści, teatry i sztuki wizualne. Od kilku lat nasza placówka bierze udział w Festiwalu. Tym razem dwa teatry z MCKiE „Dom Harcerza”- „Grymas” i „Trach” pod kierunkiem Alicji Niewiadomskiej wystąpiły we wspólnym spektaklu „Czarodziej”. Studio Tańca Współczesnego i Teatr Tańca Współczesnego „Tagim” w choreografii Małgorzaty Konert i Marka Zadłużnego zaprezentowały spektakle „Opcja na 2”, „Deja vu”, „Negatyw”. W dziedzinie sztuk wizualnych zaprezentowały się pracownia ceramiczna i fotograficzna.  Pracownię ceramiczną prowadzoną przez p. Małgorzatę Bukowicz reprezentowała Martyna Borek z pracami „Maska”, „Pejzaż”, „Samotność”. Grupa fotograficzna prowadzona przez Kingę Krutulską pokazała prace wykonane do kalendarza fotograficznego na rok 2011 „Pocztówka z Zielonej Góry”. Inspiracją powstania tych zdjęć były stare pocztówki naszego miasta. Tym razem to właśnie grupa fotograficzna za zdjęcia pięknej Zielonej Góry zdobyła podczas tegorocznego Festiwalu: statuetkę „Pegaza” i 300 euro ufundowane przez sponsorów.
 
           
           
 
W listopadzie 2010 braliśmy udział w Festiwalu Musk w Cottbus. Młodzież pod kierunkiem Małgorzaty Konert i Marka Zadłużnego wystapiła ze specjalnie przygotowanym na tą okazję 40 minutowym przedstawieniem tanecznym. Organizatorem Festiwalu jest jak co roku Teatr Piccolo.
 
           
 
Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji zostało zaproszone na doroczny „Svaz mażoretek” do Czech. W dniach 6-7 listopada 2010 mieliśmy okazję śledzić i uczestniczyć w warsztatach doskonalących techniki pracy opracowanych przez czeskich choreografów. Warsztatom przyglądała się i uczestniczyła otrzymując certyfikat pani dyrektor Kinga Krutulska. Z dumą informujemy, że pani dyrektor zasiadła w jury wybierającym Miss Mażoretek Czeskiej Republiki 2010 Roku obok znanego czeskiego saksofonisty Franciszka Słowaczka.
 
           
 
IV Polsko-Niemiecki Festiwal Młodzieży już za nami!
Od samego rana padał deszcz i wiedzieliśmy, że aura nam nie sprzyja, zwłaszcza, że część grafficiarska warsztatów miała odbywać się na dworze. Jednak nie poddawaliśmy się i już od 9 rano zwarci i gotowi czekaliśmy na naszych gości z Cottbus.
Przyjechali trochę zmoknięci, ale widać było, że są ciekawi, co ich czeka. Po oficjalnych przemówieniach i powitaniu wszyscy zostali przydzieleni do grup i zaszyli się w pracowniach. I tak naprawdę wtedy wszystko się zaczęło – "Dom Harcerza" mało nie zatrząsł się w posadach, kiedy ruszyły warsztaty.
Polsko-niemiecka młodzież miała do wyboru 9 rodzajów warsztatów o różnej tematyce. Miłośnicy ubiorów i biżuterii mogli wykazać się talentem do projektowania. Korzystając z różnorodnych materiałów, tworzyli kolekcję strojów i biżuterii inspirowaną żywiołami. Zajęcia z modelarstwa zgromadziły bardzo zróżnicowanych wiekowo uczestników i można było zobaczyć, że wiek nie ma znaczenia przy pasji. Prócz tego były także zajęcia taneczne i teatralne, które stały się pretekstem do dyskusji o problemach współczesnej młodzieży oraz egzystencjalnych – na temat samotności człowieka, nie tylko w tłumie, ale i w relacjach międzyludzkich.
Uczestnicy warsztatów telewizyjnych i fotograficznych mieli chyba najwięcej pracy, bo po pierwsze uczyli się, jak przygotować materiał telewizyjny i zebrać dokumentację fotograficzną a po drugie – sami nagrywali relacje z festiwalu. Byli wszędzie. Rozmawiali, obserwowali i zadawali pytania. Efekt ich pracy można było oglądać na uroczystym pokazie, który odbył się wieczorem w Teatrze Lubuskim. Byliśmy tam wszyscy – opiekunowie, nauczyciele i uczestnicy, którzy prezentowali swoje prace na scenie. Chyba największy aplauz dostał rewelacyjny pokaz strojów inspirowany żywiołami, który powstał podczas warsztatów plastycznych, przygotowanych przez p. Annę Nabel-Myszkiewicz i p. Romana Choinkę.
Przygotowane warsztaty były ważną częścią corocznych młodzieżowych wymian polsko-niemieckich, które zainicjowane zostały w 2007 roku, dzięki wieloletnim przyjaznym kontaktom miast partnerskich Cottbus i Zielonej Góry. Prócz pracy przy projektach warsztatowych, spotkania pełnią funkcję integracyjną oraz pozwalają uczestnikom na  wymianę doświadczeń.
Spotkanie swoim honorowy patronatem objął Prezydent Zielonej Góry – Janusz Kubicki, którego podczas festiwalu reprezentowała Lidia Gryko.
 
           
           
           
 
 
6 czerwca 2010 r. Fotoclub Zielona Góra- Cottbus po raz trzeci został zaproszony do zrealizowania dokumentacji Fanfaronady. To ogromne przedsięwzięcie skupia w rywalizacji orkiestr dętych wszystkie Landy Niemieckie. Zdjęcia z lat ubiegłych naszej grupy fotograficznej zaprezentowane zostały jako wydruki wielkoformatowe na bandach stadionu i jako prezentacja multimedialna na ekranie podczas imprezy. Opiekunem grupy i polsko- niemieckich przedsięwzięć jest od lat Kinga Krutulska.
 
           


 
25 kwietnia 2010 roku W Lomnicach odbył się Festiwal Młodzieżowy. W kategorii tańce sceniczne brało udział Studio Tańca Tagim. Zaprezentował dwa układy taneczne w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej tańczącej w Tagimie. Za choreografię miniatury tanecznej „Droga do nikąd” Tagim otrzymał główną nagrodę - Lomnicką nutkę.

 
W dniach od 9-go do 17-go kwietnia 2010 adeptki sztuki tanecznej ze Studia Tańca Współczesnego Tagim uczestniczyły w wymianie młodzieżowej organizowanej w ramach Programu Młodzież w Działaniu w Czechach w miejscowości Łomnice nad Popelką. Tematem przewodnim międzynarodowego spotkania była historia europy w odniesieniu do wszystkich krajów, które brały udział w wymianie, a były to grupy z Łotwy, Słowacji, Hiszpanii, Bułgarii, Czech oraz nasza Polska ekipa. Podczas trwania projektu poza zwiedzaniem okolicznych historycznych miejsc, każdy kraj mógł zaprezentować na scenie spektakl nawiązujący do historii swojego narodu, finał projektu polegał natomiast na prezentacjach teatralnych czeskich legend, które odbywały się na okolicznych zamkach przed czeską widownią. Tygodniowy projekt okazał się świetną okazją do nawiązania międzynarodowych znajomości, a także komunikowania się w języku angielskim.
 
 
14 marca 2010 r. wzięliśmy udział w „Małej Sztuce” odbywającej się po raz 14 w Cottbus. Spróbowaliśmy sił w tańcu, teatrze i plastyce z fotografią. Zaprezentowaliśmy się naprawdę ciekawie i nietuzinkowo. Udało się jak nigdy. Na wejściu do teatru wystawa fotografii Marcela Iskrzyckiego i Doroty Kolesińskiej, dalej obrazy Cyryla Polaczka. „Tagim” zatańczył perfekcyjnie tzn. synchrony, „No bo tak” wzruszył przedstawieniem „Oność” a „Grymas” zachwycił scenografią i interpretacją „Małego Księcia”. I tym razem aż dwie nagrody Pegaza wraz z dodatkiem 300 ero każda!
 
     
 
 
9 października 2009 na zaproszenie Teatru Piccolo w Cottbus Teatr Tańca Współczesnego „Tagim” zaprezentował spektakl taneczny „Tabula Raza”, Który przez publiczność niemiecką został przyjęty z wielkim aplauzem i uznaniem. Długotrwałe oklaski dały naszym tancerzom duże zadowolenie z ich ciężkiej pracy. Na Festiwalu mogliśmy oglądać dokonania teatralne z Peitz, Drezna i zaprzyjaźnionego Jutta z Cottbus.
 
           
 
 
W dniach 24-27  października 2009 odbył się Międzynarodowy Kongres Les Francas poświęcony Edukacji Artystycznej oraz Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka. Byliśmy jedyną placówką z Polski wśród delegacji Europy i Afryki, co umożliwiło nam godnie promować Zieloną Górę oraz MCKiE „Dom Harcerza”. Dzięki możliwości uczestnictwa w Kongresie nawiązaliśmy kontakty z innymi organizacjami zajmującymi się edukacją artystyczną dzieci i młodzieży. Zaprezentowaliśmy nasze stanowisko na temat Konwencji Praw Dziecka w formie „Apelu Twojego Dziecka”, co uznano za innowację pedagogiczną a co zostanie wydane drukiem.
 
Na zaproszenie Teatru Piccolo w Cottbus Teatr Tańca Współczesnego „Tagim” zaprezentował spektakl taneczny „Tabula Raza”, który przez publiczność niemiecką został przyjęty z wielkim aplauzem i uznaniem. Długotrwałe oklaski dały naszym tancerzom duże zadowolenie z ich ciężkiej pracy. Na Festiwalu mogliśmy oglądać dokonania teatralne z Peitz, Drezna i zaprzyjaźnionego Jutta z Cottbus.
 
           
  
 
9 października 2009 młodzież z MCKiE oraz I Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Katolickiego, Liceum Plastycznego w Zielonej Górze (100 osób) wyjechała na III Niemiecko-Polski Festiwal Młodzieży, który odbył się w Cottbus. Imprezę otworzyli zastępcy prezydentów miast partnerskich. Uczestnicy mieli okazję wspólnie z rówieśnikami z Niemiec uczestniczyć w warsztatach malarskich, fotograficznych, tanecznych, teatralnych, zręcznościowych i muzycznych - łącznie w dziewięciu formach. Efekty całodziennej pracy, wymiany doświadczeń, pomysłów i dobrej zabawy pokazali wieczorem na podsumowaniu, które odbyło się na deskach Gladhause. A szczególne podziękowania należą się licealistom I LO za pomoc w polsko-niemieckiej komunikacji. 
 
           
 
 
W drugiej połowie sierpnia 2009 r. Zespół Pieśni i Tańca „Maki” wyjechał do Bułgarii na Bałkański Festiwal Folkloru. Podczas pobytu „Maki” dały kilka koncertów nadmorskim Kiten, Primorsku, Carewie. Mieliśmy możliwość oglądać, poznać i obcować z kulturą krajów Bałkańskich. To dla nas szczególne doświadczenie, a dla młodzieży możliwość nawiązania nowych, ciekawych kontaktów.
 
           
 
 
 
Po raz kolejny pracownia fotograficzna naszej placówki została zaproszona w czerwcu 2009 r. do wspólnych działań polsko-niemieckich. Tym razem mogliśmy podziwiać własne zdjęcia zaprezentowane na wydrukach wielkoformatowych jako banery podczas kolejnej już Fanfaronady. Wystawę otworzył sam nadburmistrz Cottbus, Pan Szymański. Obecni byli przedstawiciele kultury i reklamy Urzędu Miasta w Cottbus. Wcześniej wystawa prezentowana była w jednym z pasaży i zapowiadała tegoroczne wydarzenia. Kilka lat bardzo sympatycznej współpracy przynosi coraz to ciekawsze efekty. Uczestnicy ubiegłorocznej imprezy odnajdywali się na banerach i fotografowali pod nimi, były oferty kupna. Dokumentowaliśmy oczywiście kolejne prezentacje orkiestr /kilkanaście grup reprezentujących wszystkie Landy Niemieckie/, które mamy nadzieję pokazać za rok. Na zakończenie bawiliśmy na balu. Wróciliśmy bardzo zadowoleni z kolejnym zaproszeniem na warsztaty fotograficzne i wspólnymi planami.
 
        
        
 
 
24 kwietnia 2009 r. byliśmy w Czechach w zaprzyjaźnionym Młodzieżowym Domu Kultury „Słoneczko” w Lomnici nad Popelkou. Kilkunastu uczestników Zespołu Tańca Współczesnego „Tagim” oraz Studia Piosenki „Rezonans”wzięło udział w jubileuszowym XV Festiwalu Tańca i Śpiewu. Zostaliśmy gorąco przyjęci przez gospodarzy festiwalu Janę i Josefa Swobodów oraz samego Starostę Miasta. Mieliśmy możliwość podziwiać pokazy mażoretek z całych Czech - 41 drużyn oraz występy dzieci i młodzieży w różnych dziedzinach (śpiew solowy, chóralny, zespoły, taniec sceniczny, współczesny). Mamy się również czym pochwalić. Przywieźliśmy nagrodę za choreografię i technikę w tańcu współczesnym dla oraz za interpretację utworu i wykonanie solowe.
 
        
 
 
 
Nawiązaliśmy nowe kontakty w Czechach i 26-27 kwietnia 2008 r. byliśmy Gośćmi na Międzynarodowym Festynie Tańca i Muzyki w Łomnicach nad Popelkau. Odnieśliśmy tam sukces. Studio Tańca Współczesnego „Tagim” zdobyło nagrodę specjalną „Łomnicką Nutkę”. Studio Piosenki „Rezonans” otrzymało kilka nagród i wyróżnień. „Łomnicką Nutkę” w kategorii piosenki solowej otrzymała Anna Szakoła, Natalia Wilusz, Alicja Miłuch. Do Koncertu Galowego na podsumowanie Festiwalu zostali zaproszeni Klaudia Tyszkiewicz, Weronika Sulikowska, Łukasz Wicher. Natomiast nagrodę publiczności zdobyła Klaudia Tyszkiewicz. Bardzo nam się podobało. Miasto śliczne, impreza z rozmachem, atmosfera ciepła, a pogoda piękna. Wróciliśmy bardzo zadowoleni.
 
        
        
 
 

Początkiem czerwca, jak co roku, grupa fotograficzna została zaproszona do wspólnych działań w ramach FOTOCLUBU ZIELONA GÓRA-COTTBUS. W latach ubiegłych razem z Juks.ev Cottbus uczestniczyliśmy w Kinderfestivalach, warsztatach fotograficznych, Małej Sztuce czy dokumentowaniu obchodów 850-lecia miasta Cottbus. Poprzeczka znowu została podniesiona. Tym razem przed Fotoclubem stało nowe wyzwanie - dokumentowanie wydarzeń z Fanfaronady. To parada orkiestr dętych prezentujących oprócz swoich umiejętności muzycznych skomplikowane układy choreograficzne. W Fanfaronadzie brały udział wszystkie niemieckie Landy. Nasze fotografie będą wykorzystane we wszystkich publikacjach o tej imprezie w Niemczech, stanowią materiał promocyjny imprezy oraz powstanie z niego wystawa. Pokażemy ją w Zielonej Górze i Cottbus.

        

 
 
26-go września 2008 r. rano zjawiła się w murach MCKiE „DOM HARCERZA” spora, około 80-osobowa grupa młodych gości z Cottbus. Zainicjowany w tym mieście w ubiegłym roku Niemiecko- Polski Festiwal Młodzieży tegoroczną edycję właśnie w Zielonej Górze zawdzięczał nie tylko wieloletnim kontaktom partnerskim naszych miast, ale także intensywnie „praktykowanej” przyjaźni klubów fotograficznych. Właśnie Foto-Club Zielona Góra -Cottbus   był jednym z najmilej witanych przez wiceprezydenta Zielonej Góry Wioletę Haręźlak i dyrektor Kingę Krutulską gości. Przybyłe z nimi grupy plastyczne, malarskie, teatralne, taneczne, ceramiczne także zostały serdecznie przyjęte w naszych murach. Efekty całodniowych warsztatów grup polsko-niemieckich można było poznać podczas popołudniowego koncertu na scenie goszczącego nas VII LO. Jednak najważniejsze wspomnienia to te, które powstały podczas wspólnych działań, zabawnych nieraz prób porozumienia się bez tłumacza, wspólnych posiłków młodych artystów i ich opiekunów, spacerów po deptaku, czy nie wymagającej żadnych werbalnych środków wyrazu wspólnej pracy twórczej…
 
        
        
 
 
28 marca 2009 r. Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” zostało zaproszone do udziału w imprezie promującej twórczość młodzieży organizowanej Urząd Miasta w Cottbus. To Klein Kunst. Przyznaje się jedną nagrodą w danej dziedzinie sztuki np. taniec, teatr, śpiew, kabaret, zespół rockowy czy malarstwo. Spróbowaliśmy swoich sił w tańcu, śpiewie i malarstwie. W tej ostatniej dziedzinie Ewa Krakowiak - uczestniczka zajęć plastycznych prowadzonych przez panią Dorotę Polaczek, zdobyła statuetkę Pegaza i nagrodę pieniężną. 
 
        
  
 
8 listopada 2008 r. w Cottbus odbył się ,,Festiwal der Masken” Na festiwalu prezentowały się Teatry z Cottbus, Leipzig oraz Teatr Tańca ,,Tagim” z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji ,,Dom Harcerza” z Zielonej Góry. Różnorodność prezentacji dała możliwość wymiany doświadczeń, pomysłów i różnych sposobów wyrażania twórczości młodych ludzi: tancerzy, aktorów. Pierwsza taka wymiana z Teatrem Piccolo z Cottbus, zapoczątkowała systematyczną wymianę międzynarodową miast przygranicznych: Cottbus-Zielona Góra. Strona niemiecka jest bardzo zainteresowana rozszerzeniem współpracy i wymiany w różnorodnych formach pracy z MCKiE ,,Dom Harcerza” Teatr Tańca ,,Tagim” zaprezentował się w choreografii Małgorzaty Konert Pt. ,,Out of Control”.
 
        


Ostatnia Aktualizacja: 02.12.2012  godz. 19:19:38   |  Projekt, wykonanie i administracja: Jarosław Twaróg  |  © JMComputers 2011