Chór Żeński „Polirytmia”

Chór Żeński „Polirytmia”

Chór Żeński „Polirytmia" od 1986 roku działa w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” im. J.Korczaka w Zielonej Górze

Zajęcia prowadzi:

Nataliya Golub

n.golub@mckie-dh.zg.edu.pl

nataliya.golub79@gmail.com

Chór Żeński „Polirytmia” od 1986 roku działa w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” im. J. Korczaka w Zielonej Górze. Założycielem, wieloletnim dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest prof. Janina Nowak. Od roku 2010 dyrygentem chóru jest także Nataliya Golub. Chór tworzą miłośniczki śpiewu chóralnego, w tym nauczyciele, studenci, księgowe oraz kobiety o wielu innych profesjach.

W  swoim 33-letnim dorobku chór posiada wiele znaczących nagród i wyróżnień, między innymi: I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Chórów „Legnica Cantat – 19” (1987),  Złoty Kamerton na Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Kaliszu (1987), Grand Prix i Złoty Kamerton na Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Bydgoszczy (1991), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Artystycznych w Neerpelt Belgia (1991), II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Polifonicznych w Pescara, Włochy (1998). Chór koncertował w wielu miastach polskich, szczególnie ważnym był koncert w Warszawie podczas Mszy Świętej w intencji Polskiej Oświaty w Kościele pw. Św. Krzyża (1998).

Zielonogórski chór śpiewał też za granicą w salach koncertowych i kościołach Niemiec, Włoch, Austrii, Belgii i Danii. Wielokrotnie występował wspólnie z chórami: „Dumka” z  Ukrainy, „Gloria” ze Lwowa, „Cantemus Domino” z Zielonej Góry oraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda, wykonując dzieła takie jak: „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego, „Stabat Mater” Sz. Kawalli, „Missa sti. Aloysii” M.Haydna, „Carmina Burana” C. Orffa, „Credo” K. Pendereckiego, „Wersety Nadziei” Cz. Grabowskiego (2003), „Requiem” W.A. Mozarta (2005). W ramach współpracy polsko-niemieckiej „Polirytmia” uczestniczyła w wykonaniu dzieła R. Schumanna „Paradies und Peri” z Chórem Akademii Śpiewu, Chórem Operowym i Orkiestrą Symfoniczną z Cottbus (2002).

Na Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie chór otrzymał Srebrne Pasmo (2015, 2016, 2017) oraz Nagrodę Specjalną za najlepiej wykonaną kompozycję słowiańską (2015) i za najlepsze wykonanie pieśni sakralnej (2017). Na Festiwalu Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych „Sedina Cantat” w Szczecinie (2017) chór zdobył Grand Prix. Kolejna nagroda – Złoty Kliros - zdobyta na II Festiwalu Słowiańskiej Muzyki Sakralnej „Głagolica” w Oleśnicy (09.06.2018). Na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej, w kwietniu 2019 roku, chór zdobył Srebrne Pasmo. Na Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej, w kwietniu 2019 roku, chór zdobył Srebrne Pasmo. “XV Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek - Chełmno 2020” Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Chóru Żeńskiego „Polirytmia” Złote Pasmo (I miejsce) – (18.01.2020) Lubuskie Święto Pieśni X Festiwal muzyki chóralnej w Sławie. (19.09.21) chór zdobył kolejne Grand Prix I nagrody specjalne za utwór ludowy „Na Hali” i utwór „Ave verum corpus”- Francis Poulenc. W roku 2022 “Polirytmia” brała czynne uczestnictwo w koncertach i warsztatach mających na celu popularyzację i poznanie muzyki oraz kompozytorów z Ukrainy.

W  historii chóru miały miejsce trzy prawykonania utworów kompozytorów zielonogórskich: Darii Dobrochny Kwiatkowskiej „Tryptyk Jesienny”, Czesława Grabowskiego „Hosanna – Pater Noster – Gloria”, Andrzeja Tuchowskiego „Akwarele I i II”.

Chór “Polirytmia” aktywnie współpracuje ze środowiskiem kulturalno-muzycznym w Zielonej Górze i całej Polsce.